kliknij w obrazek aby powiększyć:
str 1/2
str 2/2
Treść:
Spośród wielu czynników szkodliwych wywoływanych działaniem siłowni wiatrowych- szczególnie ferm wiatrowych – takich jak : ( degradacja środowiska naturalnego i krajobrazu, niszczenie populacji ptaków i niektórych gatunków zwierząt, dramatyczny spadek wartości ziemi i nieruchomości położonych w pobliżu itp.) na szczególną uwagę zasługują skutki powodowane przez instalacje wiatrowe na organizm ludzki.
Medyczna literatura naukowa na ten temat obejmująca publikacje z ostatnich lat jest bardzo bogata i w sposób przekonywujący niebudzący wątpliwości wskazuje na bezpośredni wpływ działania turbin wiatrowych na powstawanie ciężkiej patologii ogólno ustrojowej określanej jako choroba wibroakustyczna ( ang. vibroacoustic disease ) lub inaczej Syndrom Turbin Wiatrowych ( Wind Turbine Syndrome).
Choroba ta rozwija się u ludzi zamieszkujących w pobliżu siłowni wiatrowych. Według najnowszych ustaleń szkodliwy wpływ rozprzestrzenia się nawet do 8 kilometrów szczególnie w okolicach górskich. Choroba rozwija się stopniowo objawiając się początkowo zaburzeniami nastroju ,irytacją, agresywnością przechodzącą w depresje oraz nawracającymi uporczywymi infekcjami narządów oddechowych.
Przy przedłużającej się ekspozycji hałasu, wibracji, migotania i infradźwięków na organizm ludzki dochodzi do rozwoju różnego typu alergii, zaburzeń w układzie krążenia i padaczki. Przedłużająca się ponad 5 lat ekspozycja powoduje nasilenie oraz pojawianie się bólów stawowych ,wrzodów żołądka i dwunastnicy, obniżenia ostrości wzroku. Obserwuje się znaczące zmniejszenie zdolności czynności poznawczych , wyraźne osłabienie pamięci aż do zaawansowanej demencji i choroby Parkinsona.
Najnowsze badania wskazują na szczególne niebezpieczeństwo na jakie narażone są płody ludzkie w czasie ciąży kobiet mieszkających w pobliżu ferm wiatrowych. Dochodzi nie tylko do zwiększenia procentowego urodzin dzieci z wadami rozwojowymi ale, także gorszego rozwoju psychofizycznego dzieci urodzonych i żyjących w pobliżu ferm wiatrowych.
Osobnym problemem z pogranicza medycyny i socjologii jest narastanie objawów agresywności w stosunku do otoczenia , wzrastająca liczba patologii społecznych oraz rozpadu więzi rodzinnych.
Na zakończenie pragnę podkreślić , że istnienie opisanych wyżej patologii , jest dobrze udokumentowaną ,sprawdzoną i wielokrotnie cytowaną w literaturze światowej rzeczywistością żyjących w pobliżu farm wiatrowych jednostek i grup społecznych.
Z punktu widzenia medycznego sprawa istnienia Zespołu Wiatrakowego i jego niezwykle niekorzystnego wpływu na organizm ludzki nie budzi wątpliwości podobnie jak stwierdzenie, że grypą można się zarazić, że alkohol przyspiesza marskość wątroby a choroby weneryczne rozwijają się drogą płciową.
Prof. dr hab. med. Jerzy Jurkiewicz